Obecnie istnieje możliwość rejestracji nazwy domeny bezpośrednio w domenie .al, jak również nazw domen trzeciego poziomu .com.al, .net.al, org.al.
Rejestracja domen .al dokonywana jest za pośrednictwem naszego lokalnego partnera WebHost Sh.p.k. Albania.
Gospodarka Albanii
Znaczne bogactwa mineralne Albanii pozwalają na rozwój górnictwa, wydobywa się między innymi: rudy chromu – 91 tys. ton, miedzi, żelaza i niklu oraz ropy naftowej – 300 tys. ton, gazu ziemnego, węgla i boksytów. Nad jeziorem Prespa są jedne z największych w świecie złóż naturalnego asfaltu. Produkcja energii elektrycznej (głównie w elektrowniach wodnych) wynosiła w 2004 roku 4,3 TWh. Koło Durrësu pracuje duża cementownia, liczne są zakłady metalowe, elektrotechniczne, włókiennicze i przetwórstwa płodów rolnych. Albania jest znaczącym producentem wyrobów tytoniowych.
Rozwinięta jest również uprawa zbóż, w tym kukurydzy, pszenicy, słoneczników, tytoniu, buraków cukrowych, drzew owocowych, oliwek i winorośli oraz hodowla bydła, kóz i owiec.
Matka Teresa
Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodzona w 1910, to najbardziej znana obywatelka Albanii. Ta albańska zakonnica dała się poznać światu jako Matka Teresa. Już jako dziecko była zafascynowana misjonarzy i ich misją. Gdy miała dwanaście lat postanowiła poświęcić swe życie Bogu. Marzenie zaczęła realizować sześć lat później, gdy opuściła dom rodzinny i wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi i została misjonarką.
Matka Teresa prowadziła hospicja dla umierających, chorych, sierot, ubogich - wszystkich, których społeczeństwo odrzuciło. W 1950 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości - siostry pomagają bezdomnym, prowadzą domy dla porzuconych dzieci czy uczą dzieci, głównie na ulicy. Misjonarki Miłości systematycznie rozwijały się i w 1997 roku, gdy Matka Teresa zmarła, obsługiwały 610 misji w 123 krajach. Prowadzono hospicja, domy dla zakażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły.
Działalność Matki Teresy i Misjonarek budzi jednak wiele kontrowersji. Krytycy zarzucają Misjonarkom Miłości, że ich głównym założeniem było nawracanie na katolicyzm. Oskarżają je także o chrzczenie umierających wbrew ich woli lub woli ich rodziców. Także potępienie aborcji i antykoncepcji i wiara w to,że ubóstwo i cierpienie jest czymś dobrym budziło niechęć.
Matka Teresa otrzymała także wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność,m.in:
- 1962 rok - nagroda Ramona Magsayasaya za pracę w południowej i wschodniej Azji na rzecz Międzynarodowego Porozumienia.
- 1971- Nagroda Pokoju papieża Jana XXIII przyznana przez Pawła VI, „za pracę na rzecz ubogich, obraz chrześcijańskiej miłości i wysiłki na rzecz pokoju”.
- 1976 rok - Nagroda Pacem In Terris.
- 1982 rok -została honorowym Kompanem Orderu Australii „za służbę dla społeczności Australii i całej ludzkości”.
- 1983 rok - Order Zasługi Wspólnoty Narodów.
- 1996 rok - otrzymała honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.
- 1978 rok - Nagroda Balzana za propagowanie godności ludzkiej, pokoju i braterstwa pomiędzy ludźmi.
- 1975 rok - Międzynarodowa Nagrodę Alberta Schweitzera.
- 1979 rok - Pokojowa Nagroda Nobla „za walkę z biedą i cierpieniem, co również stanowi zagrożenie dla pokoju”.
Stosunki polsko-albańskie
Relacje polsko-albańskie mają stosunkowo długą historię. Jeszcze przed II wojną światową Polska miała przedstawiciela dyplomatycznego na terenie Albanii. Był nim poseł w Atenach Władysław Gűnther-Schwarzburg, który w 1937 r. uzyskał akredytację na obszar Albanii. W 1938 r. wziął on udział w ślubie albańskiego króla Zogu I i węgierskiej księżniczki Geraldine Apponyi. W 1945 r. Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Albanią, zaś w 1954 r. przedstawicielstwa dyplomatyczne podniesiono do rangi ambasad (jest to najwyższa ranga przedstawicielstwa dyplomatycznego).
Od 1990 r. wzajemne stosunki są bardzo dobre, nie występują w nich żadne kwestie sporne. Polska cieszy się autorytetem w albańskich środowiskach opiniotwórczych. W 2011 r. regularnie odbywały się wizyty i konsultacje polityczne na wysokim szczeblu. Polska poparła przyjęcie Albanii do NATO i objęcie jej liberalizacją wizową UE. Popiera również dążenia Albanii do wstąpienia do UE. Albańskie elity polityczne są wdzięczne Polsce za uznanie w 2008 r. niepodległości Kosowa.