Brak ograniczeń co do rejestracji, jest natychmiastowa.
Domena .be
Rozszerzenie .be krajowe rozszerzenie ccTLD (Top-Level Domain), czyli najwyższego poziomu, dla Królestwa Belgii. Funkcjonuje ono od 1989 roku.
Gospodarka Belgii
Belgia to jedno z najlepiej rozwiniętych państw Europy. Podporą gospodarki jest przemysł (hutniczy, maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy, chemiczny, włókienniczy) oraz rolnictwo (hodowla bydła, uprawa zbóż czy buraków cukrowych). Antwerpia to największy na świecie ośrodek szlifowania diamentów. To właśnie przez to miasto przechodzi aż 80% światowego handlu diamentami.
Dobrem narodowym Belgii jest czekolada. W 1912 roku Jean Neuhaus postanowił pokrywać czekoladą słodkie kremy - orzechowe, waniliowe i karmelowe. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a praliny stały się symbolem i znakiem rozpoznawczym Królestwa. Firma Neuhaus pracuje do dziś - sklepy można spotkać w Brukseli, Brugii czy Antwerpii.
Każdy mieszkaniec konsumuje aż 8 kg czekolady rocznie, a roczna produkcja wynosi 220 000 ton. Największym punktem sprzedaży czekolady jest lotnisko Brussels International Airport. Ponadto w Brukseli znajduje się Muzeum Kakao i Czekolady.
Energię pozyskuje się głównie z energetyki gazowej i wiatrowej, mimo iż Belgia posiada siedem reaktorów jądrowych. W 2003 roku rząd Belgii przyjął ustawę zakazującą budowy kolejnych elektrowni i planuje wyłączyć wszystkie aktywne reaktory do 2025 roku.
Import Belgii skupia się na samochodach, olejach, lekach,szczepionkach i krwi ludzkiej preparowanej do celów teraupetycznych. Główni partnerzy importowi Belgii to Włochy, Irlandia, Stany Zjednoczone, Francja, Holandia i Niemcy.
Eksportowane są przede wszystkim samochody, oleje ropy naftowej, leki i diamenty. Główni partnerzy eksportowi to Włochy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy i Francja.
Turystyka
Jeśli jest się fanem malarstwa, warto zajrzeć do Antwerpii, gdzie znajduje się dom Rubensa, słynnego malarza z epoki baroku. To właśnie tu przeprowadził się wraz z matką i sześciorgiem rodzeństwa jako dziecko po śmierci ojca. Dom po śmierci artysty przechodził z rąk do rąk, aż w końcu w 1937 roku przejęło go państwo. W domu znajdują się nie tylko dzieła Rubensa, ale także jego uczniów, w tym Antony’ego von Dyck’a.
Jednak jeśli bliższe sercu są festiwale muzyczne i muzyka elektroniczna, Tomorrowland to pozycja obowiązkowa. Organizowany od 2005 roku w Boom, jest jednym z najpopularniejszych festiwali muzycznych na świecie. Odbywa się co roku w lipcu, w ostatni weekend lub dwa. Festiwal jest tak popularny, że bilety wyprzedają się w parę minut. W 2020 roku, przez pandemię COVID-19, festiwal pod nazwą “Tomorrowland Around the World” odbędzie się w wirtualnie.
Warto także odwiedzić Brugię, uważaną za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Nazywana “Wenecją Północy” od lat przyciąga turystów. Jej starówka jest wpisana na listę UNESCO. W 2018 roku znalazło się tu ponad 8 milionów odwiedzających. Władze Brugi są jednak przeciwne aż takiemu napływowi turystów, zwłaszcza, że większość z nich zostaje zaledwie parę godzin. Burmistrz pragnie przyciągać do miasta głównie ludzi, którzy pozostaną tu przez parę dni. Ograniczona zostanie liczba reklam Brugi i zmniejszenie liczby statków cumujących w porcie Zeebrugge z 5 do 2. W 2019 roku powstał pomysł stworzenia prawa, które pozwoli blokować i ograniczać masowe powstawanie sklepów z pamiątkami w centrum miasta.
Stosunki polsko-belgijskie
Nasze kraje w 2015 roku podpisały 14 porozumień o partnerstwie i/lub współpracy przez firmy obu krajów (łączna kwota to 100 mln euro).
W 2019 roku Belgię odwiedził polski minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Był jednym z honorowych gości narady belgijskich ambasadorów. Minister wziął także udział w inauguracji wystawy o żołnierzach dywizji generała Maczka “Pancerne skrzydła”.
Belgijskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, chętnie inwestują w Polsce. W naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 700 firm z udziałem kapitału belgijskiego. Skupiają się przede wszystkim na sektorze finansowo-ubezpieczeniowym, energetycznym, spożywczym, materiałów budowlanych, maszyn rolniczych i usług komunalnych. Polsko-belgijska wymiana handlowa koncentruje się głównie na regionie Flandrii. Realizowane jest tu około 85% łącznych obrotów pomiędzy Polską a Belgią.
W 1974 roku podpisano umowę o współpracy kulturalnej i naukowej. Dodatkowo, współpracę kulturalną reguluje Program współpracy na lata 2015-2017. Od 2009 roku w Brukseli jako Wydział Kultury Ambasady RP działa Instytut Polski. Główne zadanie Instytutu to promocja polskiej historii, języka i kultury, a także prezentacja aktualnych polskich osiągnięć artystycznych i intelektualnych.