Rejestracja domen .by jest dostępna dla wszystkich osób i podmiotów spoza terytorium Białorusi. Wybrana nazwa nie może naruszać praw osób trzecich, zawierać słów i zwrotów niezgodnych ze standardami moralnymi i etycznymi, propagujących nienawiść lub wrogość międzynarodową lub jakiekolwiek inne czynności zabronione przez prawo Republiki Białoruś.
W przypadku rejestracji domeny .by przez osobę fizyczną, należy po złożeniu zamówienia wysłać nam dodatkowe informacje: numer identyfikacyjny (np. PESEL), numer dowodu tożsamości, organ wydający oraz datę wydania dokumentu.
Domeny .by są kasowane w dniu upływu ich ważności, bez okresu karencji, często nie są uwalniane do ponownej rejestracji. Prosimy o opłacanie odnowień wygasających domen z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć utraty domeny.
Domena .by
Domena .by krajowe rozszerzenie ccTLD (Top-Level Domain), czyli najwyższego poziomu, dla Republiki Białorusi. Funkcjonuje ona od 10 maja 1994 roku, a administrowana jest przez Centrum Operacji i Analizy Prezydenta Republiki.
Gospodarka Białorusi
Białoruska gospodarka skupia się na rolnictwie i przemyśle. Dużą część kraju zajmują ziemie uprawne, bo aż 44%. Uprawiane są przede wszystkim zboża, ziemniaki i buraki cukrowe. Rozwinięte jest także leśnictwo, które zajmuje ważną pozycję w gospodarce. Ponad 38% powierzchni kraju zajmują lasy - to właśnie je symbolizuje zielony kolor na fladze Białorusi. Niestety, przez wybuch elektrowni w Czarnobylu duża część południowo-wschodnich została skażona i nie jest już wykorzystywana do upraw.
Dobrze rozwinięty jest przemysł elektromaszynowy, produkcja samochodów ciężarowych MAZ, BiełAZ, ciągników, rowerów, chemiczny, petrochemiczny, mięsny i mleczarski. Liczne zakłady rzemieślnicze (garncarskie, wikliniarskie). Eksploatowany jest węgiel kamienny, ropa naftowa, sól kamienna i potasowa, rudy metali,oraz surowce budowlane.
Import Białorusi skupia się na olejach, gazie ziemnym, samochodach i aparatach telefonicznych. Partnerzy eksportowi Białorusi to Ukraina, Niemcy i Rosja. Eksportowane najczęściej są oleje, nawozy, samochody, ser i twaróg. Eksport odbywa się przede wszystkim do Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Rosji.
Warto dodać, że Polska jest bliskim partnerem gospodarczym Białorusi, a polscy rezydenci w 2019 roku zainwestowali w tamtejszą gospodarkę ponad 440 mln dolarów.
Dlaczego warto inwestować na Białorusi?
- Łatwy dostęp do Rosji i Kazachstanu.
- Członkostwo w Unii Celnej, Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
- Specjalne preferencyjne warunki ekonomiczne w działalności gospodarczej.
- Wysoko rozwinięta infrastruktura transportowa i logistyczna.
- Wysoko wykwalifikowana siła robocza.
Współpraca Polski i Białorusi
Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1992 roku. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś w 1991, podpisano Deklarację o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy. Rok później Polska i Białoruś zawarły porozumienia w sferach przewozów międzynarodowych, unikania podwójnego opodatkowania, ochrony inwestycji czy przejścia graniczne.
Wicepremierzy Białorusi i Polski w 2014 roku spotkali się dwa razy: w Brześciu podczas Białorusko-Polskiego Forum „Dobrosąsiedztwo” oraz w Warszawie na posiedzeniu Wspólnej Białorusko-Polskiej Komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej i w trakcie Białorusko-Polskiego Forum Inwestycyjnego.
Między obydwoma krajami nawiązano szereg międzynarodowych działań, m.in:
- Komisję do spraw współpracy gospodarczej,
- Komisję transgraniczną,
- Komisję do spraw dziedzictwa kulturalno-historycznego.
Regularnie odbywają się również konsultacje pomiędzy ministerstwami spraw zagranicznych obydwu państw.
Białoruś i Polska współpracują ze sobą również na stopie gospodarczej. Polska jest bliskim partnerem gospodarczym Białorusi, a polscy rezydenci w 2019 roku zainwestowali w tamtejszą gospodarkę ponad 440 mln dolarów.