Rejestracja domen .ie jest dostępna wyłącznie dla podmiotów spoza Irlandii zgodnie z wymaganiami rejestracyjnymi rejestru domen .ie. Złożenie zamówienia na domenę .ie oznacza akceptację tych warunków.
Rejestracja domen .ie jest możliwa na rzecz firm/organizacji irlandzkich oraz zagranicznych (również z Polski). Każda aplikacja podlega ocenie przez rejestr domen .ie i może zostać odrzucona.
Każda firma spoza Irlandii musi udowodnić, iż dokonuje regularnej sprzedaży towarów lub usług na rzecz firm lub konsumentów w Irlandii. Można tego dokonać przesyłając kopie faktur handlowych z podmiotem gospodarczym w Irlandii, broszury handlowe bądź pisma bankowe lub podatkowe potwierdzające fakt wymiany handlowej z podmiotem gospodarczym w Irlandii. W przypadku posiadania znaku towarowego, zgodnego z rejestrowaną nazwą domeny, ważnego na terytorium Irlandii (również znak wspólnotowy), nie jest to wymagane.
Wszystkie niezbędne dokumenty należy dostarczyć do nas w formie elektronicznej po złożeniu zamówienia na rejestrację nazwy domeny .ie.
Rejestracja domen .ie na rzecz osób fizycznych jest możliwa tylko w przypadku obywateli i stałych rezydentów Irlandii. Wymagane jest dostarczenie dokumentu poświadczającego rezydencję lub irlandzki paszport lub prawo jazdy. Rejestracja domen .ie na rzecz osób fizycznych z innych krajów niż Irlandia nie jest możliwa.
Zwracamy uwagę, iż rejestr domen .ie zabrania odsprzedaży domen .ie, jeśli nie jest związana ze sprzedażą całego biznesu. Próby oferowania nazw domen .ie do sprzedaży mogą skutkować usunięciem danej nazwy przez rejestr.
Domena .ie
Domena .ie to krajowe rozszerzenie ccTLD dla Republiki Irlandii. Zostało one zarejestrowane 27 stycznia 1988 roku a rok później rejestracja domen .ie została oddelegowana przez Jona Postela (nazwanego za życia bogiem Internetu) do Computing Services Computer Centre należącego do University College w Dublinie- na którego czele stał wtedy Dennis Jennings (jeden z twórców Internetu). W 2000 roku, administracja domeny .ie została przekazana nowej firmie, IE Domain Registry Limited.
Gospodarka
Gospodarka Irlandii ma bardzo mocną pozycję wśród państw Unii Europejskiej, w 2012 roku Irlandia miała najlepszy Wskaźnik Wolności i znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej wolnych krajów na świecie.
Irlandzką gospodarkę uważa się też za najbardziej liberalną w Europie, zaś 5 na świecie- za Hongkongiem, Singapurem, Australią i Nową Zelandią. Jest również jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek w Europie, a także jest krajem o najwyższym PKB per capita w Europie. Inne kraje to Luksemburg, Norwegia i Szwajcaria.
Gospodarka Irlandii jest skupiona przede wszystkim na handlu- głównymi partnerami są Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone.
Filarami irlandzkiej gospodarki jest przemysł elektroniczny, informatyczny, chemiczny, farmaceutyczny, metalurgiczny, poligraficzny i włókienniczy. Irlandia skupia się również na usługach związanych z handlem elektronicznym, telekomunikacją i oprogramowaniem komputerowym. Dzięki pomocy Unii Europejskiej, mocno rozwinął się przemysł zbożowo-młynarski, mleczarski, browarnictwo oraz produkcja alkoholi- przede wszystkim whisky. Najbardziej znane marki irlandzkiej whisky to :
- Jameson,
- Bushmills,
- Tullamore Drew,
- Powers.
Dzień św.Patryka
17 marca Irlandczycy świętują dzień swojego patrona, św.Patryka. W Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii, Labradorze i Montserracie jest to dzień wolny od pracy. Organizowane są pochody i festyny, gdzie wszyscy są ubrani na zielono - narodowy kolor Irlandii. Symbolem święta jest trójlistna koniczyna, którą według legend o św.Patryka, posłużyła mu za wytłumaczenie pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmatu Trójcy Świętej.
Dzień św.Patryka jest też popularny poza granicami Irlandii, także w Polsce. Serwuje się wtedy przede wszystkim zielone piwo oraz organizuje pokazy irlandzkiej muzyki i tańców. W Stanach Zjednoczonych Dzień św.Patryka obchodzi się od 1737 roku - to wtedy Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Za to w Chicago barwi się przepływającą przez miasto rzekę na zielono.
Stosunki polsko-irlandzkie
Polska i Irlandia nawiązały silne powiązania, zarówno ekonomiczne jak i kulturowe. W Dublinie od 1991 roku istnieje polska ambasada, a nasze relacje zacieśniły się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W 2015 roku handel pomiędzy Polską a Irlandią wyniósł 3,1 miliardy euro i co roku rośnie. Tygodniowo z terytorium Polski odbywa się 63 lotów tygodniowo, zapewniając świetną łączność z Irlandią. Otwarcie przez irlandzki rząd rynku pracy dla Polaków tuż po przystąpieniu Polski do UE miało duże znaczenie- ogromna ilość polskich obywateli wyemigrowała do Irlandii, by edukować się i pracować.
Społeczność Polaków w Irlandii (około 150 000 osób) odgrywa istotną rolę w zacieśnianiu więzi pomiędzy tymi krajami. To na jej cześć w marcu 2015 roku odbył się pierwszy festiwal Polska Éire, który obejmował 150 wydarzeń zorganizowanych w całej Irlandii.
Nasze kraje łączą podobne poglądy w zakresie polityki zagranicznej i europejskiej. Ministrowie oraz parlamentarzyści obydwu krajów regularnie się spotykają, aby omówić dalsze działania. Rozmowy te dotyczą m.in współpracy naukowo-akademickiej, dobrego traktowania Polaków przebywających w Irlandii czy utrzymania dodatniego dla Polski bilansu we wzajemnych obrotach handlowych.