Domeny .is są dostępne bez konieczności posiadania adresu na Islandii. Zapraszamy do rejestracji.
Gospodarka Islandii
Gospodarka opiera się na produkcji aluminium, turystyce i rybołówstwie. Połów stanowi prawie połowę udziałów w islandzkim eksporcie.
Główne kierunki importowe Islandii to Australia, Wielka Brytania, Dania, Holandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny i Norwegia. Importuje się przede wszystkim oleje ropy naftowej, elektrokorund, samochody, elektrody węglowe oraz maszyny do automatycznego przetwarzania danych.
Eksport odbywa się głównie do Norwegii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Główne towary eksportowe to aluminium, filety rybne, mrożone i suszone ryby, a także mąki,mączki i granulki ( z mięsa, ryb czy skorupiaków).
Islandia to atrakcyjny kierunek dla turystów. Najpopularniejszym miastem jest Reykjavík i Akureyri. Wielu miejscowości może poszczycić się basenami z wodą geotermalną, popularną zarówno wśród Islandczyków i turystów.
W Islandii znajdują się trzy bardzo popularne trasy turystyczne:
- Złoty Krąg w południowo-zachodniej części wyspy; park narodowy Þingvellir wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dolina Haukadalur, znaną z gejzerów Geysir i Strokkur, wodospad Gullfoss.
- Srebrny Krąg – w zachodniej części wyspy; fiord Borgarfjörður, źródło termalne Deildartunguhver, geotermalne spa Krauma, wodospady Hraunfossar i Barnafoss, osada Reykholt.
- Diamentowy Krąg – w północno-wschodniej części wyspy; miasto Húsavík, zatoka Skjálfandi, półwysep Tjörnes, wąwóz Ásbyrgi, park narodowy Jökulsárgljúfur, dolina Vesturdalur, wodospad wyspy Dettifoss, czynny wulkan Krafla, pole geotermalne Hverir, jezioro Mývatn i wodospad Goðafoss na rzece Skjálfandafljót.
Islandia oferuje również wiele atrakcji dla turystów. Można m.in wypłynąć łodziami na obserwowanie wielorybów czy ptaków (zwłaszcza maskonurów), uprawiać rafting, wybrać się na koło podbiegunowe czy podziwiać zorzę polarną.
Można także zapoznać się także z zabytkami z czasów Wikingów, skansenami oraz miejscowościami z zabytkowymi budynkami, zwłaszcza z kościołami. Większe miejscowości oferują wizytę w muzeach, gdzie można dowiedzieć się więcej o lokalnej historii, kulturze i zwyczajom.
Gra o Tron
Fani Gry o Tron odnajdą w Islandii parę lokacji znanych z serialu. Na jednej z czarnych plaż Islandii nagrywano sceny ze Wschodniej Strażnicy.
Kirkjufell, góra na zachodnim wybrzeżu Islandii, posłużyła za Arrowhead, gdzie szukano Nocnego Króla, a idąc trasą Złoty Krąg można napotkać miejsce, gdzie kręcono sceny z Gór Księżycowych.
W serialu znalazł się także lodowiec Vatnajökull, przez który przechodzili Inni, a także jaskinia lawowa Grjótagjá, gdzie rozegrała się scena miłosna między Johnem Snowem a Ygritte.
Stosunki polsko-islandzkie
Współpraca naszych krajów rozwijają się dobrze. Polska jest ważnym dla Islandii partnerem politycznym i gospodarczym w Europie Środkowej i Wschodniej. Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej w 2004 roku, naszą współpracę gospodarczą określa Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). W maju 2006 roku Islandia umorzyła ograniczenia dostępu do rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich Unii - w tym Polski.
W 2008 roku w Reykjaviku otworzono Konsulat Generalny RP, który w 2013 roku zastąpiono Ambasadą.
Wiele islandzkich firm inwestuje w Polsce,m.in:
- Horn Invest hf.,
- Promens hf. - spółka holdingowa zajmująca się głównie produkcją sztywnych tworzyw sztucznych,
- the Enterprise Investment Fund (EIF) - inwestuje w produkcję gumy i plastiku oraz
- Bakkavor - uruchomili w Polsce własny zakład przetwórstwa ryb,
- Lysi - ma swoje przedstawicielstwo w Polsce sprzedające tran leczniczy.