Domeny japońskie .jp są dostępne dla osób oraz firm z dowolnego kraju. Ich rejestracja jest natychmiastowa.
Gospodarka Japonii
Warunki geograficzne Japonii sprawiają, że grunty orne stanowią około 12% powierzchni kraju. Rolę uprawia się głównie w kotlinach śródgórskich oraz nizinach nadbrzeżnych. Japonia przeprowadza przeprowadza meliorację zabagnionych dolin, tarasowanie zboczy oraz tworzenie polderów rolniczych na osuszonych terenach, aby zwiększyć ilość pól.
Uprawa roli i pokrywa około 75% zapotrzebowania kraju na żywność. Japonia ma wysoko rozwiniętą kulturą rolną i jest ona mocno zmechanizowana. W skali światowej Japończycy zużywają najwięcej nawozów mineralnych oraz środków ochrony roślin.
Podstawową uprawą jest ryż –a jego zbiory są tak duże, że pokrywają wewnętrzne potrzeby kraju. Także soja zajmuje wysoką pozycję wśród japońskich upraw. Jej import piętnastokrotnie przewyższa rodzimą produkcję.
Japonia jest także jednym z czołowych producentów herbaty. Co roku produkuje się około 100 tysięcy ton herbaty. Pomimo tak ogromnej produkcji, w Japonii nie ma dużych plantacji herbaty. Dominują małe plantacje, należące do prywatnych hodowców. Każdy z nich na własną rękę przetwarza herbatę i dopiero wtedy odsprzedaje dystrybutorom. Co ciekawe, prawie nie uprawia się czarnej herbaty - przoduje hodowla zielonej herbaty.
Japonia jest także odpowiedzialna za ponad 10% światowego połowu ryb i skorupiaków, które stanowią prawie połowę diety Japończyków. Co roku spożycie owoców morza wynosi 70 kg na osobę. Łowi się przede wszystkim:
- makrele,
- tuńczyki,
- dorsze,
- kraby,
- krewetki,
- ostrygi.
Japończycy hodują także perłopławy, przez co kraj znajduje się wśród światowych dostawców pereł dla przemysłu jubilerskiego.
Od lat 70. dynamicznie rozwija się przemysł elektroniczny i precyzyjny. Japonia to światowy potentat w produkcji :
- mikroprocesorów,
- kalkulatorów,
- urządzeń cyfrowych, laserowych i telekomunikacyjnych,
- elektroniki użytkowej,
- sprzętu medycznego.
Najbardziej znane marki z tych dziedzin są właśnie z Japonii, a niektóre z nich to:
- Sony,
- Hitachi,
- Nikon, Konica Minolta,
- Toshiba,
- Fujitsu,
- Minolta,
- Olympus,
- Casio,
- Canon,
- Epson,
- Yamaha,
- Nintendo,
- TDK,
- Kenwood.
Import towarów odbywa się głównie do Niemiec, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Australii, Stanów Zjednoczonych i Chin. Najczęściej importowane produkty to oleje ropy naftowej, gaz ziemny, węgiel, elektroniczne układy scalone i aparaty telefoniczne.
Eksport odbywa się głównie do Singapuru, Hong Kongu, Tajwanu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Chin. Eksportuje się głównie samochody, części i akcesoria do ciągników, elektroniczne układy scalone, liniowce pasażerskie, łodzie wycieczkowe i statki towarowe.
Współpraca Polski i Japonii
Współpraca pomiędzy Polską i Japonią nabrała na sile po 1989 roku. W 2002 roku Polskę odwiedziła Ich Cesarska Mość Cesarza Akihito i Cesarzowa Michiko w Polsce. Wizyta miała na celu umacnianie przyjaźni i rozszerzanie kontaktów między naszymi krajami.
5 lat później w obydwu krajach odbyło się wiele imprez w związku z obchodami 50. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych po wojnie.
W Polsce funkcjonuje około 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory ok. 40 tysięcy miejsc pracy. Najwięcej japońskich przedsiębiorstw znajduje się w województwie dolnośląskim i śląskim. Zajmują się głównie produkcją części samochodowych, elektroniki (m.in. ekrany LCD), szkła i farmaceutyków.
W 2005 roku odbył się Rok Wymiany Obywatelskiej Unia Europejska – Japonia 2005 (2005 EU-Japan Year of People-to-People Exchange). Poświęcony został rozwojowi wymiany, kontaktów i zrozumienia pomiędzy społeczeństwami europejskimi i japońskim.
W Krakowie znajduje się Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”- dużą rolę w jego tworzeniu ogromną rolę odegrał Andrzej Wajda. Ten wybitny polski reżyser jest jednym z popularniejszych polskich twórców w Japonii.
Na wyspie Hokkaido w październiku 2013 roku odsłonięto popiersie Bronisława Piłsudskiego - polskiego etnologa i badacza kultury Ajnów.