Domeny .kr są dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na terenie Korei Południowej.
W cenie rejestracji i utrzymania domeny zawarta jest usługa zarejestrowania domeny .kr za pośrednictwem lokalnego partnera. Pozwala więc to na posiadanie domeny .kr przez podmiot z dowolnego kraju.
Gospodarka Korei Południowej
W Korei Południowej uprawia się:
- ryż,
- jęczmień,
- kukurydzę,
- soję,
- bataty,
- ziemniaki,
- warzywa (kapusta, rzodkiewka, cebula, czosnek pospolity),
- żeń-szeń.
Co ciekawe, obowiązuje zakaz importu ryżu - chroni on krajową produkcję.
Bardzo mocno rozwinięty jest przemysł:
- elektroniczny,
- środków transportu.
Korea Południowa zajmuje drugie miejsce na świecie (po Chinach), pod względem produkcji półprzewodników, komputerów, odbiorników telewizyjnych, radiowych, sprzętu telekomunikacyjnego i gospodarstwa domowego.
Ten kraj to lider produkcji statków, głównie tankowców. Od niedawna jest także liczącym się producentem samochodów osobowych - Hyundai, Kia, Daewoo, SsangYong. Od lat 70. trwa także sukcesywnie rozbudowa hutnictwa, przemysłu rafineryjnego, petrochemicznego, spożywczego i obuwniczego. Rozwija się także produkcja nawozów sztucznych i materiałów budowlanych (głównie cementu).
Dużą rolę w eksporcie odgrywa KOTRA – Koreańska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji. Wspomaga rozwój gospodarczy Korei Południowej, stosując różnorakie metody promocji handlu:
- publikowanie opracowań o poszczególnych rynkach zagranicznych,
- kojarzenie partnerów,
- wysyłanie misji handlowych,
- promowanie inwestycji zagranicznych.
KOTRA posiada sieć swoich przedstawicielstw pod nazwą Korea Trade Center w 76 krajach. Pełnią one rolę sekcji handlowych przedstawicielstw dyplomatycznych Korei. W Polsce KOTRA jest obecna od 1989 roku.
Główne kierunki importowe Korei Południowej to Rosja, Niemcy, Arabia Saudyjska, Japonia, Stany Zjednoczone i Chiny. Najczęściej importowane towary to oleje ropy naftowej, elektroniczne układy scalone, gaz ziemny i maszyny do produkcji kryształów półprzewodnikowych.
Korea Południowa eksportuje towary przede wszystkim do Tajwanu, Japonii, Hong Kongu, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych i Chin. Towary eksportowe to elektroniczne układy scalone, oleje ropy naftowej, samochody, części i akcesoria do ciągników oraz liniowce pasażerskie.
Relacje Polski i Korei Południowej
Po 1989 roku Korea Południowa stała się największym inwestorem typu greenfield w Polsce, głównie dzięki inwestycjom w zespół fabryk Hi-Tech (LCD) w Kobierzycach na Dolnym Śląsku. Inwestycje greenfield to inwestycje realizowane na terenie dotychczas niezabudowanym i bez infrastruktury (najczęściej rolniczym, leśnym czy rekreacyjnym).
Polska i Korea Południowa współpracują w zakresie dalszego rozwoju współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Był to główny temat spotkania wiceministra obrony narodowej z wiceministrem obrony narodowej Republiki Korei Południowej. W trakcie tych rozmów podsumowano wieloletnią współpracę naszych krajów w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Podpisano także umowę regulującą ochronę wojskowych informacji niejawnych oraz współpracę w dziedzinie obronności.