Domena .kz jest dostępna dla rejestrujących z dowolnego kraju.
Zgodnie z aktualnymi wymogami rejestru kazachskiego, domena musi docelowo wskazywać na serwery hostingowe zlokalizowane fizycznie na terytorium Kazachstanu. Dotyczy to serwera obsługującego stronę WWW, pocztę, serwer FTP itp. Niespełnienie tego wymogu grozi zawieszeniem działania nazwy domeny .kz.
Aby spełnić wymagania rejestru, domeny .kz domyślnie rejestrujemy na serwery DNS zlokalizowane na terytorium Kazachstanu oraz ustawiamy na nich przekierowanie na inny adres URL (w innej domenie) wskazany przez klienta.
Ustawienie innych serwerów DNS lub rekordów A, CNAME, MX wskazujących na inne adresy IP jest możliwe wyłącznie z pełną akceptacją klienta ryzyk z tym związanych.
W przypadku rejestracji i odnowień na okres 2 lat lub więcej oferujemy zniżkę dla tej domeny. Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Gospodarka Kazachstanu
Gospodarka Kazachstanu opiera się na przemyśle i rolnictwie. Kraj jest bogaty w złoża surowców energetycznych:
- węgla kamiennego,
- ropy naftowej,
- gazu ziemnego,
a także:
- rudy żelaza,
- miedzi,
- cynku,
- ołowiu,
- fosforytów,
- chromu,
- manganu,
- srebra
- i złota.
Kazachstan od kilku lat wyprzedza Kanadę w wydobyciu rud uranu. Wspomaga to rozwój przemysłu:
- hutniczego,
- maszynowego,
- chemicznego.
Główni partnerzy importowi Kazachstanu to USA, Włochy, Niemcy, Chiny i Rosja. Importuje się przede wszystkim aparaty telefoniczne, leki, oleje ropy naftowej, samochody i armaturę sanitarną.
Kazachstan eksportuje głównie do Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Rosji, Holandii, Chin i Włoch. Eksportuje się przede wszystkim oleje ropy naftowej, gaz ziemny, miedź rafinowaną, żelazostopy i promieniotwórcze pierwiastki chemiczne.
Kosmodrom Bajkonur
W Kazachstanie znajduje się najstarszy i największy na świecie kosmodrom, Bajkonur. Jego nazwa pochodzi od leżącej kilkaset kilometrów dalej miejscowości Bajkonur. Sam kosmodrom znajduje się jednak w miejscowości Tiuratam - Rosjanie chcieli zachować jego położenie w tajemnicy.
Wymiary kosmodromu to 75 na 90 kilometrów. Znajduje się tam aż 11 obiektów montażowych, 9 stanowisk startowych, a także 2 lotniska.
To właśnie stąd w 12 kwietnia 1961 roku wystartował Jurij Gagarin w swój lot kosmiczny. Stąd też został wystrzelony pierwszy sztuczny satelita – Sputnik.
24 października jest dniem żałoby i rakiety nie mogą startować. Tego dnia w 1960 i 1963 roku miały miejsce dwie poważne katastrofy.
Pierwsza z nich miała miejsce podczas prowadzenia przez ZSRR prac nad rakietowym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym R-16. Podczas przygotować prototypu do próbnego lotu, rakieta wybuchła na platformie startowej. Według oficjalnych statystyk zginęły 92 osoby. Prawdę na temat wypadku ukrywano i rodzinom zmarłych przedstawiono wersję z katastrofą lotniczą.
W 1963 roku doszło do kolejnej katastrofy. Żołnierz spowodował spięcie zmieniając żarówkę. Wywołało to pożar w silosie pocisku balistycznego R-9A.
Od tej pory 24 października uznaje się za pechowy dzień nie odbywają się wtedy żadne loty.
Borat
Kazachstan zyskał popularność po filmie “Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej “ z 2006 roku. Został wyreżyserowany przez Larrego Charlesa, a scenariusz napisał brytyjski komik Sacha Baron Cohen. Borat to parodia opowiadająca o losach właśnie Borata, "szóstego co do popularności człowieka" w Kazachstanie i dziennikarza państwowej telewizji. .
Popularność filmu przyczyniła się jednak do wpadki podczas międzynarodowe zawody strzeleckich odbywających się w Kuwejcie. W 2012 podczas wręczania Mariyi Dmitrienko złotego medalu, organizatorzy pomyli hymny. Zamiast oficjalnego hymnu Kazachstanu puszczono prześmiewczy hymn zaprezentowany w “Boracie”. Medalistka zamiast wyniosłego:
Na niebie słońce złote,
Na stepie ziarno się złoci
Oto mężny kraj - mój kraj.
usłyszała:
Kazachstan - najwspanialszy kraj na świecie.
Innym krajom przewodzą małe dziewczynki.
Kazachstan jest największym eksporterem potasu.
Inne kraje mają potas niższej jakości.
Kazachstan złożył serię zażaleń i parę dni później zorganizowano nową ceremonię - tym razem z poprawnym hymnem.
Współpraca Polski i Kazachstanu
Polska i Kazachstan wspólnie realizacją wspólne projekty na arenie międzynarodowej. Członkowie rządu regularnie składają wzajemne wizyty. Polskę odwiedził Pierwszy Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. W 2017 roku podczas Międzynarodowej Wystawy EXPO-2017 Kazachstan odwiedził Prezydent Andrzej Duda.
Kazachstan można zaliczyć do głównych partnerów handlowych Polski w Azji Centralnej.
Odbywają się także posiedzenia Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Wyznacza się wtedy kierunki rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej. Do tej pory odbyło się osiem posiedzeń Komisji. Zorganizowano również Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, podczas którego firmy z obu krajów podpisały kilkanaście umów gospodarczych.