Domeny .lt rejestrowane są w czasie rzeczywistym. Mogą je rejestrować dowolne osoby prywatne i firmy.
Podczas rejestracji sprawdzana jest konfiguracja podanych serwerów DNS. Jeśli nie są one skonfigurowane, rejestracja nie powiedzie się.
Domena .lt
Rozszerzenie krajowe ccTLD dla Republiki Litewskiej, administrowane przez Kaunas University of Technology Internet Service Centre.
Gospodarka Litwy
Po wyjściu spod zaborów ZSRR gospodarka Litwy była w stanie kryzysu. W ciągu pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości przeprowadzono częściową prywatyzację własności państwowej - zlikwidowano kołchozy, sowchozy, a także przeprowadzono liberalizację cen.
Litwie brak własnych surowców mineralnych, a gospodarka paliwowo-energetyczna oparta jest na imporcie. Głównym partnerem Litwy jest Rosja, która zaopatruje kraj w ropę naftową i gaz ziemny. Poza gazem importowane są: samochody, leki, ciągniki i oleje odpadowe. Kraje importowe Litwy to: Szwecja, Holandia, Włochy, Łotwa, Rosja, Niemcy i Polska.
Eksportowane są natomiast: meble, wyroby tytoniowe, żywice epoksydowe i leki. Główne kierunki eksportu to: Białoruś, Estonia, USA, Niemcy, Rosja, Łotwa i Polska.
Republika jest bogata w torf, surowce budowlane i drewno. Lasy dostarczają surowce dla przemysłu papierniczego i drzewnego.
Główne sektory litewskiego przemysłu to: przemysł spożywczy, włókienniczy, hutniczy, elektryczny, maszynowy i petrochemiczny. Dobrze jest również rozwinięte rzemiosło, np. wyroby ceramiczne czy z bursztynu.
Stosunki polsko-litewskie
Polska i Litwa jest od lat połączona politycznie. Już za panowania Jagiellonów nasze kraje współpracowały, a w 1569 utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Pomimo tego, że w XX wieku stosunki te się rozluźniły, to pamięć o kilkusetletniej współpracy pozostała.
Odnowienie stosunków politycznych nastąpiło w 1994 roku, po podpisaniu traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Trzy lata później powstało parę instytucji i, zgromadzeń i komitetów które stanowią ramy dla współpracy pomiędzy naszymi krajami. Niektóre z nich to: Komisja ds. Współpracy Gospodarczej, Komisja ds. Oświaty Kultury i Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego, Komitet Konsultacyjny Prezydentów RP i RL, Grupa Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Przedstawiciele Litwy i Polski wielokrotnie się spotykają by rozwijać współpracę międzypaństwową na polu infrastrukturalnym, gospodarczym i kwestiach bezpieczeństwa. W 2019 roku prezydenci podpisali deklarację ws. wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa. Ponadto podpisano porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych.
Wspólpraca kulturowa
Polska i Litwa aktywnie działają również w sferze kultury i edukacji. W 2007 roku powstał Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który wspiera i organizuje wydarzenia na rzecz młodzieży na terenie obydwu krajów. Premierzy Polski i Litwy zostali honorowymi patronami Funduszu.
W Wilnie od 1996 roku działa Instytut Polski, który do tej pory zorganizował setki wydarzeń, m.in: koncerty, wystawy sztuki, pokazy polskich filmów czy wydawanie publikacji. Instytut współpracuje nie tylko z Wilnem, ale także z innymi najważniejszymi litewskimi instytucjami kultury. Instytut posiada również bibliotekę i wideotekę, które oferują olbrzymi wybór:
- polskiej literatury współczesnej,
- polskie filmy fabularne,
- dokumentalne,
- a także klasykę kina polskiego.
Instytut wspiera również współpracę naukową, organizując konferencje naukowe, prelekcje i spotkania ze znanymi naukowcami. Dodatkowo, ambasada polska i Instytut angażują się w szereg projektów popularyzujących polskich naukowców. Od 2005 roku obowiązuje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów upoważniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów czy tytułów zawodowych.