Domeny .lu (Luksemburg) według lokalnych regulacji są dostępne wyłącznie dla podmiotów z terytorium Luksemburga. W cenie rejestracji domeny oferujemy usługę rejestracji za pośrednictwem naszego lokalnego partnera (proxy). Dzięki temu domeny .lu stają się dostępne dla każdego podmiotu z dowolnego kraju.
Gospodarka Luksemburga
Luksemburg jest wysoko rozwinięty, a w gospodarce dominują usługi, zwłaszcza sektor finansowy. Stabilność fiskalna i regulacje bankowe, m.in tajemnica bankowa, uczyniły z Luksemburga raj podatkowy i inwestycyjny.
Znajdują się tu siedziby 166 banków, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego Unii Europejskiej. Przez swoje położenie w samym centrum Europy kraj stał się centrum dla usług finansowych, logistyki, teleinformatyki, nauk biologicznych oraz sektora satelitarnego.
Duże znaczenie w gospodarce ma także handel tradycyjny i internetowym, telekomunikacji oraz usługach logistycznych.
Innym filarem gospodarki jest przemysł:
- metalowy,
- maszynowy,
- chemiczny (tworzyw sztucznych, gumowych),
- spożywczy (głównie piwowarski),
- skórzany,
- cementowy.
Spora część ludzi pracujących w Luksemburgu to obywatele innych krajów - głównie Francuzi, Belgowie i Niemcy.
To także kraj z najwyższą płacą minimalną w Unii Europejskiej - pracownicy otrzymują minimum 1998 euro wynagrodzenia.
Luksemburg najczęściej importuje samochody, oleje ropy naftowej, stal, leki i aparaty telefoniczne. Główni partnerzy importowi to Stany Zjednoczone, Holandia, Francja, Niemcy i Belgia.
Eksportuje się przede wszystkim wyroby z żeliwa i stali, opony a także samochody. Eksport odbywa się głównie do Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Francji, Niemczech.
Współpraca Polski i Luksemburga
Nasze kraje łączą przyjazne stosunki, którą umacniają obustronne wizyty. Jedną z ważniejszych wizyt był przyjazd Wielkiego Księcia Henryka i Premiera Xaviera Bettela na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Polska i Luksemburg współpracują także na płaszczyźnie ekonomicznej. Opiera się na dwóch filarach: wymianie handlowej i zagranicznych inwestycjach bezpośrednich.
Choć na razie Polska stale odnotowuje deficyt w wymianie handlowej, sytuacja może ulec zmianie. Może na to wpłynąć coraz większa obecność polskich inwestorów bezpośrednich zarejestrowanych w Luksemburgu.
W co inwestują Polacy? Przede wszystkim w papiery wartościowe - akcje i obligacje.
Także Luksemburg inwestuje w Polsce. Największy koncern produkujący stal ArcelorMittal dokonał znacznych inwestycji w 4 zakładach:
- Siemianowicach Śląskich,
- Sosnowcu,
- Dąbrowie Górniczej
- i Krakowie.
Koncern jest największym producentem stali w Polsce - zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. ArcelorMittal Poland jest także jednym z najnowocześniejszych producentów stali w Europie.
Polska Agencja Handlu i Inwestycji w 2017 roku opublikowała listę największych inwestorów zagranicznych, gdzie znalazło się 28 firm z udziałem kapitału luksemburskiego, m.in:
- ArcelorMittal,
- Ardagh Glass Holding GmbH,
- CULLODEN S.A R.L.,
- E. Miroglio Holding,
- The Goodyear Tire & Rubber Company.
W 2012 roku powstała Luksembursko-Polska Izba Handlowa - LPCC. Jej rolą jest inicjowanie i wspieranie aktywności gospodarczej Polonii w LU oraz promocja polsko-luksemburskich stosunków gospodarczych.