Domeny .nl dostępne są bez ograniczeń dotyczących ich nazwy, również dla podmiotów zagranicznych.
Do rejestracji domeny .nl wymagane jest posiadanie fizycznego adresu na terenie Holandii przez kontakt administracyjny domeny. Jednakże w cenie rejestracji i utrzymania domeny oferujemy usługę trustee - czyli zapewniamy wymagany lokalny adres dla każdej rejestrowanej domeny .nl. Oznacza to, że domenę może zarejestrować każda osoba i firma z terytorium Polski i innych krajów.
Domena .nl
Rozszerzenie krajowe ccTLD dla Królestwa Niderlandów, administrowane przez Stichting Internet Domeinregistratie Nederland od 1986 roku. Domena .nl była jedną z pierwszych zarejestrowanych domen poza granicami Stanów Zjednoczonych.
Gospodarka Niderlandów
Gospodarka Niderlandów jest wysoko rozwinięta, zajmuje 16 miejsce na rynku światowym. W rozwoju gospodarki sporą rolę odegrało korzystne położenie i przekształcenie po II wojnie światowej państwa rolniczego na przemysłowe.
Gospodarka skupia się głównie na przedsiębiorstwach prywatnych, a udział rządu sukcesywnie się zmniejsza. Najmocniejsze sektory to przemysł, budownictwo, usługi transportowe i telekomunikacyjne, rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo.
Eksport niderlandzki skupia się przede wszystkim na maszynach, samochodach i produktach rolnych.
Intensywny eksport produktów rolnych dał Niderlandom 3 miejsce na świecie. Eksportuje ona przede wszystkim pomidory, ogórki, papryki i cebulki kwiatowe mieczyków, narcyzów, hiacyntów i oczywiście tulipanów.
Tulipany, skarb Niderlandów
Tulipany, tuż obok sera i wiatraków są symbolem Holandii.Trafiły one do kraju w XVI wieku, jako dar od tureckiego sułtana Sulejmana dla flamandzkiego kupca Busbecq.Tulipany szybko stały się symbolem statusu i bogactwa, a z cebulki Holendrzy byli w stanie dać fortunę.
Niderlandczycy są specjalistami w hodowli tulipanów - obecnie jest zarejestrowanych 120 gatunków i 15 tysięcy odmian. Dużo z nich ma dość osobliwe nazwy, np. Rambo, Pink Floyd, Stanisław Maczek i Irena Sendler.
Jedną z większych holenderskich atrakcji jest Keukenhof, ogród kuchenny, znajdujący się w Lisse. Tereny ogrodu były częścią posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii. Często tu polowała, ale przede wszystkim zbierała zioła do kuchni stąd też wzięła się nazwa. Wraz ze swoimi 7 milionami hiacyntów, krokusów, narcyzów i tulipanów jest największym ogrodem na świecie z kwitnącymi roślinami cebulowymi.
Polska - Niderlandy
Stosunki dyplomatyczne naszych krajów sięgają XVI wieku - od tego punktu aż do 3 rozbioru Polski 30 posłów/ambasadorów podróżowało do Niderlandów (dawniej Holandii). Oficjalnie jednak współpraca dyplomatyczna została podjęta dopiero w 1919 roku.
W 2019 roku wypadło 100-lecie zawiązania relacji dyplomatycznych, a także 75 rocznica wyzwolenia Niderlandów - polscy żołnierze brali udział w walkach z Niemcami o wyzwolenie Niderlandów.
Polska i Niderlandy aktywnie współpracują, mają podobne podejście do rozwoju Jednolitego Rynku, bezpieczeństwa energetycznego, czy nieproliferacji. W 1999 roku powołano Konferencję Utrechcką, która wspiera integrację Polski z Unią Europejską oraz rozwój stosunków bilateralnych. Sesje Konferencji odbywają się na przemian w obydwu krajach i służą wzmacnianiu współpracy w zakresie politycznym, gospodarczym, społecznym i obronnym.
Również na polu gospodarczym nasze stosunki są więcej niż dobre. Jedną z największych polskich inwestycji w Niderlandach jest fabryka puszek Grupy Canpack, warta ponad 100 milionów euro. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych zaopatrują znaczną część holenderskich szpitali.
Podejmowane są również liczne wspólne inicjatywy, które mają za zadanie rozwijać kontakty gospodarcze i promować szanse inwestycyjne.
Współpraca kulturowa
Podpisanie w 1967 roku Umowie kulturalnej pomiędzy rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rządem Królestwa Holandii rozpoczęło współpracę kulturalną. Umowa obejmuje współpracę w sferze oświaty, kultury i nauki.
Aktywnie promowane są polskie instytucje i wydarzenia kulturalne oraz artyści indywidualni. Polska współorganizuje wydarzenia, dzięki którym Niderlandczycy mogą zapoznać się z polską historią i kulturą. W Niderlandach zorganizowane były także koncerty chopinowskie, kampania internetowa z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę i festiwal filmów niepodległościowych. Na terenie Królestwa działa również kampania „Ik spreek Pools” (Mówię po polsku), która promuje język polski.