Rejestracja domen .rs jest możliwa bez ograniczeń dla osób fizycznych i podmiotów z dowolnego kraju. Rejestracja odbywa się zazwyczaj w ciągu 1 dnia roboczego. Zapewniamy w cenie rejestracji domeny kontakt administracyjny dla domeny zlokalizowany na terytorium Serbii, zgodnie z wymaganiami rejestru domen .rs.
W przypadku rejestracji i odnowień na okres 2 lat lub więcej oferujemy zniżkę dla tej domeny. Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Gospodarka Serbii
Gospodarka opiera się głównie na budownictwie, przemyśle, sektorze publicznym i rolnictwie. Niemal 70% powierzchni Serbii to grunty rolne. Uprawia się głównie kukurydzę, jęczmień, buraki cukrowe i pszenicę.
Serbia zajmuje także wysokie miejsce na światowej liście eksportu malin. W 2012 roku niemal 95% malin na świecie pochodziło właśnie z Serbii.
Serbia importuje przede wszystkim ropę naftową, części i akcesoria do samochodów, leki, gaz ziemny oraz samochody. Główni partnerzy importowi to Polska, Turcja, Węgry, Rosja, Niemcy, Włochy i Chiny.
Eksportuje się głównie samochody, opony, wyroby żeliwne i silniki elektryczne. Główni partnerzy eksportowi to Węgry, Czarnogóra, Rosja, Rumunia, Włochy, Niemcy, Bośnia i Hercegowina.
Nikola Tesla
Mówiąc o Serbii nie można nie wspomnieć o Nikola Tesli, sławnym serbskim inżynierze. Ten urodzony w 1856 roku wybitny naukowiec bardzo przysłużył się ludzkości. Stworzył wiele urządzeń do wykorzystywania i wytwarzania prądu przemiennego. Niektóre z jego wynalazków to:
- silnik elektryczny,
- prądnica prądu przemiennego,
- dynamo,
- elektrownia wodna na wodospadzie Niagara,
- bateria słoneczna,
- radio.
To właśnie ten ostatni wynalazek przysporzył Tesli najwięcej problemów, które ostatecznie doprowadziły go do ubóstwa. Tesla prowadził spór z włoskim fizykiem, Guglielmo Marconim, oskarżając go o korzystanie ze swojego patentu bez jego zgody. Włoch jednak za “swój” wynalazek otrzymał nagrodę Nobla, a długi spór o patent doprowadził Teslę do bankructwa. Ostatecznie jednak proces został przez Teslę wygrany - niestety dopiero po jego śmierci w 1943 roku.
W rodzinnej wsi, Smiljan, w domu Nikoli Tesli istnieje muzeum i pomnik, poświęcone jego pamięci. Kolejne muzeum znajduje się w Belgradzie - tu też znajduje się urna z prochami wynalazcy.
Współpraca polsko-serbska
Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Serbią zostały nawiązane w 1919 roku. Polski poseł przybył do Belgradu 19 września 1919 roku, a jugosłowiański chargé d’affaires Jevrem Tadić objął obowiązki w Warszawie 29 października tego samego roku. Ówczesne stosunki Warszawy i Belgradu były wynikiem między innymi dobrych relacji polsko-węgierskich oraz przynależności Jugosławii do sojuszu Małej Ententy.
Do wzmożenia współpracy doszło wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. W latach 1945-1948 oba kraje rozpoczęły wzmacnianie współpracy. Podpisano umowy o przyjaźni i wzajemnej pomocy, porozumienia gospodarcze i handlowe, przeprowadzano wizyty bilateralne oraz organizowano wydarzenia sportowe i kulturalne.
W 1946 roku podpisano Umowę o przyjaźni i wzajemnej pomocy między Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii i Rzeczpospolitą Polską.
Do lat 80. oba kraje podpisały kilkadziesiąt dwustronnych umów, porozumień, konwencji i wspólnych oświadczeń.
Trudne losy obydwu krajów w latach 90. oznaczały rozluźnienie stosunków dwustronnych. Jednak Polska konsekwentnie wspierała przywrócenie pokoju i stabilności w regionie byłej Jugosławii. W 1992 roku Polski Kontyngent Wojskowy przybył do Jugosławii, a Polska Akcja Humanitarna zaczęła pomagać cywilom.
Od kilkunastu lat intensywnie rozwijane są stosunki dwustronne. Działają różne projekty, m.in. :
- Akademia Rozszerzeniowa,
- Konferencja Belgradzka,
- Akademia Młodych Dyplomatów
- czy seminarium dla młodzieży w Krzyżowej "Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość".
Kwitnie również współpraca kulturowa. Od 2013 roku odbywa się konferencja "Jugosłowiańsko-polskie stosunki w XX wieku", organizowana przez Instytut Historii Współczesnej w Belgradzie i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Promuje się także polską tradycję muzyczną i twórczość Fryderyka Chopina w Serbii i na Bałkanach dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Fryderyka Chopina (Belgrade Chopin Fest), który jest organizowany od 2012 roku w Belgradzie.