Do rejestracji tej domeny wymagane jest podanie numeru EUVAT przez podmioty gospodarcze, zaś w przypadku osób fizycznych numeru identyfikacyjnego (PESEL w Polsce) lub numeru paszportu. W przypadku osób fizycznych zamieszkałych w Szwecji, musi być to 10-cyfrowy szwedzki numer Social Security. Rejestracja domeny nastąpi wyłącznie po podaniu tych danych.
Rejestracja i utrzymywanie domeny za pośrednictwem naszego serwisu jest równoznaczne z akceptacją .se Terms and Conditions.
Po zainicjowaniu rejestracji domeny na adres e-mail rejestrującego wysyłana jest automatycznie prośba o potwierdzenie zaakceptowania powyższych warunków. Odbywa się to w formie elektronicznej na podstawie wzoru umowy o rejestrację domeny .se. Po kliknięciu w link znajdujący się w tej wiadomości domena jest niezwłocznie rejestrowana.
Domena .se
Rozszerzenie krajowe ccTLD dla Królestwa Szwecji, administrowane przez Internetstiftelsen i Sverige, w użyciu od 1986 roku.
Gospodarka Szwecji
Główne sektory szwedzkiej gospodarki to :
- hutnictwo,
- przemysł maszynowy,
- metalowy, elektrotechniczny,
- chemiczny,
- oraz drzewny.
Również eksport broni i technologii wojskowych odgrywa dużą rolę w gospodarce - głównymi odbiorcami jest Pakistan, Arabia Saudyjska i Chiny.
Szwecja w XX wieku została jednym z największych eksporterów rudy żelaza, której bogate zasoby znajdują się na terenie Królestwa. Wydobywana jest również ruda cynku, ołowiu, miedzi, wolframu, tytanu i uranu i stanowi to ważną gałąź szwedzkiej gospodarki.
Równie ważne jest produkcja drewna - Szwecja jest jednym z głównych państw eksportujących celulozę. Choć grunty orne stanowią jedynie 7% powierzchni kraju, to rolnictwo jest wysoko zmechanizowane.
Większość energii pochodzi z odnawialnych źródeł, m.in ze spalania metany, wytwarzanego z odpadów organicznych. Pomimo zapowiedzi inwestycji w energetykę jądrową w 2009 roku, po katastrofie w Fukushimie kraj stopniowo wyłącza kolejne reaktory. Przewiduje się zamknięcie wszystkich reaktorów do 2045 roku.
Turystyka w Szwecji
Szwecja co roku przyciąga rzesze turystów, nie tylko pięknymi miastami, ale także krajobrazami. Około 97% terytorium Szwecji jest niezamieszkane, a na terenie Królestwa znajduje się 29 parków narodowych i niemal 4000 rezerwatów przyrody.
Poza chronionymi obszarami obowiązuje wyjątkowe prawo o publicznym dostępie do natury, dzięki któremu można swobodnie rozbijać biwaki, zbierać owoce, grzyby i florę - o ile nie są gatunkami chronionymi. Prawo to nazywane jest allemansrätten, czyli prawo wszystkich ludzi. Poza Szwecją obowiązuje ono również w Norwegii i Finlandii.
Stosunki polsko-szwedzkie
Kontakty polsko-szwedzkie nasiliły się po roku 1989. Ministrowie Spraw Zagranicznych obydwu krajów podpisali Deklarację o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w 2011 roku. Deklaracja obejmuje m.in kooperację w obszarach polityki, bezpieczeństwa, obrony, zagadnień klimatycznych, handlu i rozwoju regionu Morza Bałtyckiego.
Działa również szereg innych umów regulujących polsko-szwedzką współpracę, m.in Umowa między Rządem PRL a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, Konwencja między Rządem RP a Królestwem Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu czy Umowa między Rządem RP a Rządem Królestwa Szwecji o współpracy w zwalczaniu poważnej przestępczości.
Od 1974 roku w Sztokholmie działa Instytut Polski, który skupia się na budowaniu wizerunku Polski i pogłębianiu współpracy gospodarczej, naukowej i kulturowej.
Warto wspomnieć, że Polska to jeden z bardziej popularnych kierunków dla absolwentów szkół średnich chcących studiować medycynę i weterynarię.