Rejestracja domen .si jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy do rejestracji domeny.
Domena .si
Rozszerzenie .si krajowe rozszerzenie ccTLD (Top-Level Domain), czyli najwyższego poziomu, dla Republiki Słowenii. Funkcjonuje ono od 1993 roku. Nadzór nad domeną .dk sprawuje ARNES - Academic and Research Network of Slovenia.
Gospodarka Słowenii
Wśród krajów gdzie obecny był realny socjalizm, Słowenia jest uważana za najzamożniejszy i najlepiej rozwinięty kraj.
Głównymi gałęziami gospodarki jest przemysł tekstylny, drzewny,metalurgiczny, maszynowy i samochodowy. Dobrze działają również zakłady przemysłowe wspierane zagranicznym kapitałem. W Novo Mesto znajduję się fabryja Renault Clio, a w Gorenje fabryka akcesoriów samochodowych.
Importuje i eksportuje się głównie samochody, oleje, leki, części i akcesoria do ciągników. Partnerzy importowi to głównie Francja, Chorwacja, Chiny, Turcja, Niemcy, Włochy i Austria. Ponadto to eksportowana jest także energia elektryczna. Eksportuje się przede wszystkim do Węgier, Polski, Francji, Chorwacji, Włoszech, Niemczech, Austrii i Włoszech.
Turystyka
Szybko rozwija się turystyka, kraj jest popularny zarówno w lecie jak i w zimie. Miłośnicy jaskiniowych wycieczek z pewnością wrócą szczęśliwi ze Słowenii. To właśnie tu znajduje się bardzo popularna jaskinia Postojna - czyli niemal 20 kilometrów skalnych korytarzy. Dotychczas jaskinię odwiedziło ponad 38 milionów turystów. W okolicy wioski Laze znajduje się tzw. “cave walk”, czyli ścieżka w lesie, dookoła której znajdują się jaskinie - jest to jednak trasa dla zaawansowanych grotołazów.
Warto również obejrzeć skoki narciarskie organizowane w Planicy - kompleksie 4 skoczni w Alpach Julijskich. Znajduje się tu druga największa skocznia na świecie, Letalnica. To właśnie w Planicy w 2007 roku Adam Małysz sięgnął po 4 w karierze Kryształową Kulę.
Stosunki polsko-słoweńskie
Pierwsze kontakty polityczne między naszymi krajami można odnaleźć we wczesnym średniowieczu. Anna Cylejska, która w 1402 poprzez małżeństwo z Władysławem Jagiełło została królową Polski, była córką słoweńskiego hrabiego z miasta Celje.
W 2016 roku przy bocznym wejściu do jaskini Postojna odsłonięto pamiątkowy obelisk na cześć partyzantów prowadzonych przez Tomasza Sadowskiego. Była to akcja dywersyjna przeprowadzona 23 kwietnia 1944 roku. Wojska niemieckie wykorzystywały jaskinię jako magazyny paliw - a partyzanci wysadzili te składy, doprowadzając do ogromnego pożaru. Jego ślady są do dziś widoczne na ścianach jaskini. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Słowenii Borut Pahor.
Jan Paweł II jest ważną postacią dla Słoweńców - przez wielu z nich uważany jest za “syna narodu”. W Lublanie jedna z ulic nosi nazwę Jana Pawła II, a przy niej znajduje się Nuncjatura Apostolska.
Polskę i Słowację zbliża do siebie także kultura i sztuka. Na terenie Słowacji działa Polish Art Embassy, placówka promująca młodych artystów nie tylko z Polski,ale i z pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Regularnie odbywają się warsztaty artystycznych Symposium Caeramicum dla artystów z Polski a także edycje Międzynarodowego Obozu Filmowego dla młodych twórców, organizowane przez Fundację im. S. Furlana.