Abonentem domeny .sk może być dowolna osoba bądź firma z terytorium dowolnego kraju, o ile posiada adres do doręczeń na terytorium dowolnego kraju Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EEC) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).
Jesteśmy bezpośrednio akredytowanym rejestratorem domen .sk. W związku z tym starsze zarejestrowane domeny będą przez nas przenoszone do bezpośredniej akredytacji przy okazji ich odnowienia.
Domena .sk
Domena .sk jest krajową domeną, administrowaną przez SK-NIC a.s. Do 1993 roku, czyli do rozpadu Czechosłowacji, w użyciu była domena .cs.
Wymagania przy rejestracji słowackiej domeny .sk
Rejestracja domeny .sk nie wymaga spełnienia szczególnych warunków. Wystarczy, aby przyszły abonent (osoba fizyczna bądź firma) posiadał adres do doręczeń na terytorium dowolnego kraju Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EEC) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).
Dlaczego warto zarejestrować domenę .sk
Słowacja to nieustająco rozwijający się rynek e-commerce, którego przychód w 2020 roku wyniósł około 1 miliarda dolarów. Istnieje parę sektorów, które są szczególnie popularne na Słowacji: moda, elektronika i media, zabawki, jedzenie.
Jeśli działasz w jednej z tych dziedzin i chcesz wprowadzić swoją firmę na rynek międzynarodowy, domena .sk będzie świetnym wyborem.
Dowiedz się więcej o słowackim rynku e-commerce z artykułu:
Moda na e-commerce, czyli słowacki rynek, który wciąż możesz zagospodarować
Gospodarka Słowacji
Przemysł odgrywa dużą rolę w gospodarce Słowacji - szczególnie dobrze jest rozwinięte hutnictwo. Dzięki temu Słowacja jest na 32 miejscu producentów stali w skali światowej. Również przemysł mechaniczny ma się dobrze. Znajdują się tu zakłady produkcyjne takich marek jak Volkswagen, Kia Motors czy Jaguar Land Rover.
Również polskie marki wchodzą na słowacki rynek - na przełomie marca i kwietnia 2019 roku Orlen zaczął funkcjonować na terenie Słowacji, a z początkiem 2020 roku PKO otworzyło pierwszą placówkę.
Dodatkowo, według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z 2015 roku, 10 firm słowackich jest wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce.
Biznes na słowackiej ziemi
Ze swoimi ulgami podatkowymi Słowacja jawi się jako miejsce przyjazne dla inwestorów, a załatwianie formalności związanych z firmą w jeden dzień i niższe podatki niż w Polsce skutecznie przyciągają polskich przedsiębiorców.
Dodatkowo na korzyść polskiego biznesu w Słowacji działa bliskość obydwu państw, podobny język i niemal brak różnic kulturowych. Możliwe jest również odliczenie VATu od paliwa z samochodu firmowego.
Zachowanie Słowaków w biznesie
Słowacy uchodzą za pokojowo nastawionych, nawet w biznesie. Specjaliści zauważają ich skłonność do unikania konfliktów. Wiedeńska Izba Gospodarcza instruuje Austriaków i Niemców, że Słowacy uznają za awanturę coś, co według reszty nacji byłoby ożywioną dyskusją. Należy też starać się o spokojny ton i jak najtaktowniejsze wyjaśnienie swojego punktu widzenia.
Współpraca polsko-słowacka
Polska i Słowacja nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1939 roku. Od tej pory nasze kraje intensywnie współpracują na polu gospodarczym, kulturowym i naukowym. W 2000 roku podpisano Umowę o współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej.
Regularnie powstają różne inicjatywy i działania, umacniające więzi między naszymi krajami.
Powstaje gazociąg Polska-Słowacja, na mocy kontraktu podpisanego przez Ferrum i Gaz System w sierpniu 2019 roku. Lasy Państwowe w Katowicach pracowały wspólnie ze Słowakami nad projektem Rewitalizacja beskidzkich lasów na polsko-słowackim pograniczu w celu poprawy ich społecznych, ekologicznych i przeciwpowodziowych funkcji. Jak mówi Maria Łabno z Dyrekcji Lasów Państwowych: “Spotkania robocze były okazją do wymiany doświadczeń, poznawania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszych partnerów, a także zawiązywały się przyjaźnie znajomości pomiędzy nami.” W 2012 ukończono projekt ochrony drewnianych cerkwi, obejmujący 16 świątyń - 8 po stronie słowackiej i 8 po stronie polskiej.
Co roku organizowane jest również Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze, podczas którego uczestnicy dyskutują o formach finansowego i niefinansowego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz warunków i różnic w prowadzeniu biznesu w obydwu krajach. Poruszany jest również temat dobrych przykładów firm wykorzystujących sąsiedztwo Polski i Słowacji.
Co zamiast domeny .sk?
Co jeśli Twoja wybrana domena Słowacji została już zarejestrowana? Warto sprawdzić, czy interesujące Cię nazwy są dostępne u sąsiadów Słowacji: